Telegram’dan Para Kazanmanın 5 Yolu

Son dönemde en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’dan para kazanmanın birçok yolu bulunmaktadır.

Türkiye’de de özellikle WhatsApp’a yönelik gelen “gizlilik” tepkilerindeki artışa paralel olarak kullanımı yoğun bir şekilde artan Telegram’dan siz de para kazanmak için hemen harekete geçebilirsiniz.

Telegram’dan para kazanmak için en çok kullanılan yöntem ise büyük Telegram kanallarına sahip olmaktır. Bunun yolu ise ilgi çekici bir konu bulmak ve özellikle sosyal medya platformlarını kullanarak kanala abone kazandırmaktır.

1. Reklam Satışı

Telegram kanalınız üzerinden para kazanmanın en etkili yollarından biri reklam satışıdır. Reklamlar genellikle P2P şeklinde alınır ve yayınlanır. Kısaca, reklam almak için kanal yöneticileri ile iletişime geçilir ve reklam yayınlandıktan sonra ödemeler doğrudan kanal sahibine yapılır.

2. Abonelik Ücreti Almak

Telegram kanallarında uzun bir süredir en çok geliri sağlayan konulardan biri de abonelik ücreti almaktır. Bunun için 2 farklı kanal türüne ihtiyaç duyulur:

-büyük takipçi tabanına sahip genel kanal
-premium içerikli özel kanal (yalnızca abonelere özel)

Bu modelde, genel kanal tanıtılır (reklamlar, çapraz promosyonlar, içerik pazarlaması ve diğer stratejilerle). Ardından da genel kanalda, özel kanalın tanıtımı yapılır ve abone ücreti ödeyenler bu kanala eklenir.

Telegram’ın abonelik ücreti için dahili bir sistemi yoktur. Ödemeleri doğrudan sizin istemeniz ve takibini yapmanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Makale / Yazı Yazarak Para Kazanmak

3. Ürün ve Hizmetlerinizi Satabilirsiniz

Kanalınız üzerinden satabileceğiniz tek şey ücretli abonelikler değildir. Temel olarak, hemen hemen her ürün veya hizmeti satabilirsiniz.

Kanalınızın abonelerinin ilgi alanlarına bağlı olarak ürün ve hizmet satışı yapabilirsiniz.

Örneğin, bir teknoloji kanalında cep telefonu ya da bilgisayar ekipmanları satışı yapabilirsiniz.

4. Ücretli Gönderiler

Reklam satmak ile ilgili bir konu gibi görünse bile bu başlı başına bir para kazanma yöntemi olarak Telegram kanallarında sıklıkla kullanılmaktadır. Reklam satışından bir diğer avantajı kolay bulunabiliyor olması ve ödemenin gönderinin potansiyeline göre belirlenmemesidir. Kısaca reklam satarken, reklamverenin bundan bir katkı alması gerekir ancak gönderiyi atar ve ücretinizi alırsınız.

5. Bağış Almak

Telegram üzerindeki kanalınız insanlar için faydalı içerikler sağlıyorsa bağış alabilirsiniz. Doğrudan bağış modeli sağlayan Patreon gibi üçüncü taraf hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Türkiye’de Telegram’dan para kazanma yöntemleri arasında bağış yönteminin gün geçtikçe arttığını belirtmekte yarar var. Özellikle önemli yatırım kanallarında yoğun bağış alma fırsatı bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tether 300 Milyon USDT’yi Ether ağına geçirdi, Ethereum 10 saat gecikmeler yaşadı! başlıklı makalemizde ağına, Ether ve Ethereum hakkında bilgiler verilmektedir.

Recomended Posts

Leave a Reply