Bitcoin Düşüşü Nereye Kadar?

Bitcoin Düşüşü Nereye Kadar?

Bu yazımda Bitcoin’in neden düştüğünü, büyük resme neden bakmamız gerektiğini aktaracağım. Endişeye gerçekten gerek var mı? Bitcoin Düşüşü Nereye Kadar Devam edecek ?

2019 süresince 14 bin dolar seviyelerine yükselen Bitcoin, 2019’un ikinci yarısıyla birlikte aşağı yönlü harekete başladı ve bunun sebebi tam olarak bilinmiyor. Konuyla alakalı bir çok fikir var ancak bunların büyük kısmı tabiri caizse fal olarak geçmekte.

Öncelikle konuların biraz öncesine bakmakta fayda var, Bitcoin’in günlük grafiği incelendiği zaman 2013’ten bu yana çok açık bir şekilde görünüyor ki ivme hala yukarı doğru gitmekte.

bitcoin düşüşü

Yukarıdaki grafiğe istinaden görünüyor ki 2013 Ekim ayında Bitcoin Fiyatı 90 dolar seviyelerindeyken; 2013’ün yine Kasım ayının sonuna doğru 1200 dolar seviyelerine ulaşmış. Ardından yaklaşık 2 yıl gibi bir sürede kısmi düşüşe geçerek 2015 Ocak’ta tekrar 150 dolar seviyelerine dokunmuş ve artık oranın altına inmeme kararı almış.
Tam 3 yıl sonra yani 2015 Ocak’taki 150 dolar seviyelerinden, 2017 sonu 2018 başlarında 20,000 dolar seviyelerine yükselerek dünyada yankı sağlamayı başarmıştır.
Ancak bu büyük yükselişten sonra yine bir geri çekilme olmuş, 2019 başlarına doğru Bitcoin 2,800 dolar seviyelerine kadar çekilmiştir.
2019 başı itibariyle ivmenin yine yukarı yönlü olduğunu görmekteyiz. Haziran 2019 itibariyle Bitcoin 14,000$ seviyelerini tekrar test etmiş ve geçtiğimiz 4 aylık süreçte de 7000 dolar seviyelerinden destek bulmuş, şu anki değeri olan 8277 dolar seviyelerinde yaşamını devam ettirmektedir.

Yani ara ara kısmi değer kayıpları olsa da genel resimde oklar bir hayli yukarıyı göstermekte, gelişen teknolojiyle ve büyüyen yeni nesil ile birlikte Bitcoin’inin kullanım alanlarının da artması sonucu gelecekte Bitcoin’in yeri, düşündüğümüzden daha iyi olabilir.

Bitcoin düşüşü Devam ediyor! Peki buradan ne anlamalıyız?

Bitcoin her ne kadar 24 saat gibi bir sürede 20 milyar dolarlık hacim seviyelerine ulaşsa da aslında yeni bir varlık. Üzerine yazılı olduğu Blockchain teknolojisi de bir hayli yeni.

Özellikle mevcut bankacılık anlayışına karşı bir rakip olarak ele alındığında Bitcoin ve diğer kripto paralar, genel olarak hala başarılı birer varlık olarak nitelendirilmektedir. Diğer kripto paraların; yeni blockchain teknolojilerinin Bitcoin yatırımlarını böldüğü gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir.

Sektöre büyük şirketlerden destekler geldikçe altcoinlerin de hem hacimsel hem de değersel yükseldiğini görebiliyoruz. Tüm bunlar aslında teknolojinin nasıl hızlı benimsendiğinin işaretidir. Büyük resme bakıldığı zaman kimsenin üzülmemesi gerekir, yatırım her zaman risklidir ve “günde 100 tane su satsam” mantığıyla girilmemelidir. Kazanç hesaplamalarına kayıp hesaplamaları da eklenmelidir.

BakkT ve Bitcoin Halving’in Yaklaşması Hakkında

Bakkt ile birlikte artık Bitcoin kurumsal yatırımcı devri de başlamış oldu. Bakkt’ın çıkışıyla birlikte Bitcoin sanılanın aksine aşağı doğru seyretse de bunun bir “toplama süreci” olduğunu düşünenler de bir hayli fazla ve bu insanlar için; 5000, 6000, 7000 gibi seviyelerden yukarı doğru bir sıçrama inancı yaygın. Tabii neler bizi bekliyor bunları yaşayarak göreceğiz.

Bitcoin Halving ?

bitcoin düşüşü

Bir diğer konu da bu, çünkü madencilerin alacağı ödül yarı yarıya indirileceğinden Bitcoin’de bir değer artışı bekleniyor ki bu işin devamı süresince madenciler zarara girmesin. Şayet işler Bitcoin için yolunda gitmez ve çeşitli otoriter ambargolar uygulanmaya devam ederse -ki aslında bu uygulamaların çoğu doğrudan teknolojiye yönelik değil, insanların psikolojilerine yönelik- bir çok madencilik firması işlerini sonlandırmayı tercih edebilir.

Bir önceki yazımız olan Bitcoinde Düşüş Korkutmalı Mı? başlıklı makalemizde Bitcoinde, Düşüş ve Korkutmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Recomended Posts

Leave a Reply