Çin Libra Karşısında Kendi Dijital Para Birimini Geliştiriyor!

Çin Libra Karşısında Kendi Dijital Para Birimini Geliştiriyor!

Çin Libra Karşısına Kendi Kripto Para Birimini Çıkarıyor! Çin Merkez Bankası, Libra karşısında kendi Kripto para birimini geliştiriyor!

Çin Libra’nın Karşısında Duruyor

Çin’in Merkez Bankası’nın, 8 Temmuz’da Güney Çin’in Sabah haberlerinde bildirdiğine göre, ülke’nin mali sistemine risk teşkil edebileceğinden, Facebook’un Libra’sı karşısında kendi dijital para birimini geliştirdiği bildiriliyor.

Çin Libra Kripto Para Birimi
Çin Libra

Wang, bankanın Libra çıkarıldıktan sonra özellikle ABD dolarının belirsiz etkisi nedeniyle kendi dijital para birimini yaratmaya karar verdiğini söyledi:

“Dijital para birimi ABD doları ile yakından ilişkiliyse, egemen para birimlerinin ABD doları cinsinden dijital para birimleriyle bir arada bulunabileceği bir senaryo oluşturabilir. Fakat özünde bir patron olacaktı; bu ABD doları ve ABD’dir. Öyleyse bu , bir dizi ekonomik, finansal ve hatta uluslararası politik sonuç doğuracaktır. ”

Bu nedenle, PBoC, Çin’in idari otoritesi Devlet Konseyi’nden, diğer piyasa katılımcıları ve kurumlarıyla bir merkez bankası dijital para biriminde çalışmaya başlamak için onay aldı.

Akademisyenlerin, Pekin Üniversitesi, Renmin Üniversitesi, Zhejiang Üniversitesi ve Şangay Jiao Tong Üniversitesi’nden kaynaklar içeren dijital finans konusunda kararlı bir girişim başlattıkları bildirildi.

Özellikle, PBoC’nin ulusal bir dijital para birimini geliştirme planları Çin Libra karşısına; kripto para birimi alım satımına doğru sert bir çizgide kaldığı bir zamanda, bitcoin (BTC) alım satımını yasaklayan finansal kuruluşlar, ilk madeni para teklifleri ve kripto takaslarını engelliyor.

PBoC’nin blok zinciri ticaret finansmanı çözümü, kurulduğu günden bu yana döviz işlemlerinde 30 milyar yen (4.36 milyar $) işlem gerçekleştirdi.

Bir önceki yazımız olan Hindistan Libra Coin’den Korkuyor başlıklı makalemizde Coinden, Hindistan ve Korkuyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Recomended Posts

Leave a Reply