Hindistan Libra Coin’den Korkuyor

Hindistan Libra Coin’den Korkuyor

Hindistan Libra Coin’den Korkuyor – Hindistan’ın yetkilileri, Bloomberg’in 8 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Facebook ’un yaklaşan Libra‘sı ile ilgili endişelerini dile getirdiğini belirtti.

Hindistan Maliye Bakanlığı Ekonomik İşler Sekreteri Subhash Garg, Bloomberg’e “Facebook para biriminin tasarımının tam olarak açıklanmadığını” söyledi. Ama her ne ise, özel bir Kripto para birimi olacak gibi gözüküyor ve bu bizi endişelendiriyor. ”

Hindistan Libra Yasal Tekel

Dovey Wan Haziran ayının sonlarında , Libra’nın yasal tekellerin yanı sıra finansal tekel olma riskini taşıdığını savunmuştu. Wan’a göre, Facebook hızla ölçek ekonomisine ve katılımcı ağ etkisine ulaşmak için dünya genelinde iki milyardan fazla kişiden oluşan muazzam kullanıcı tabanından kolayca yararlanabilir.

hindistan bitcoin
Hindistan Libra

Sosyal medya devi Facebook, Libra ve beraberindeki Calibra cüzdanıyla, banka dışı tüketicilere ulaşmak ve onlara finansal hizmetlere erişmek istediğini açıkça belirtti. Bununla birlikte, Hindistan’daki Libra yasağı, dünyanın en büyük ikinci nüfusuna ev sahipliği yapan ve 260 milyon Facebook kullanıcısı olan Hindistan’ın Libra, gelecek yılın ilk yarısında faaliyete geçtiği zaman, Hindistan’ın bu tutumunun Libra’nın beraberinde getirdiği imkanlarıda kaçıracağı anlamına gelebileceğinden bahsetti.

Hindistan’ın, kriptoyla uğraşan vatandaşlar için “10 yıllık bir hapis cezası” önerisiyle birlikte, kripto para birimlerinin tamamen yasaklanabileceği bildiriliyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, Facebook, ülkedeki dijital para birimini işletmek için Hindistan Merkez Bankasına (RBI) onay için başvuruda bulunmamıştı. Bu durum mevcut blok zinciri bazlı para birimi işlemlerinin yasaklanması nedeniyle Hindistan’da kullanılamamasına neden olmaktadır.

Yerel teknoloji odaklı hukuk firması İkigai Yasası’nın kurucusu Anirudh Rastogi, proje kapalı bir eşdüzey sistemde faaliyet gösteriyorsa, RBI’nın Facebook’un Libra’sı ile ilgilenmeyeceğini belirtti.

Dünya Bankası’na göre, Hindistan şu anda dünyanın en büyük havale alan ülkesidir. 2018’de en yüksek havale parası 79 milyar dolar olmuştu.

Bir önceki yazımız olan En İyi Beş Kripto Para Stratejisi Alım Satım başlıklı makalemizde Alım, Beş ve İyi hakkında bilgiler verilmektedir.

Recomended Posts

Leave a Reply