Rusya Bitcoin ve Kripto Paralara İzin Veriyor


Rusya Bitcoin ve Kripto Paralara İzin Veriyor – Rus haber servisi Interfax’ın raporuna göre, Rusya Maliye Bakanlığı’ndan bir temsilci, Rusya Bitcoin ve kripto para ticaretine izin vereceğini söyledi.

Rusya Bitcoin için İzni Verdi

Maliye Bankanlığı temsilcisi Alexei Moiseyev’in Cuma günü bir gazeteciyi söylediğine göre, Bitcoin (BTC) ve kripto paralar ile ilgili henüz verilen kesin bir karar yok, fakat önümüzdeki dönemde iznin kesinleşmesi bekleniyor.

rusya bitcoin
Rusya Kripto Para Birimi Bitcoin

Rusya kripto para Bitcoin için geçen yılın Mayıs ayında yasak getirmişti. Rusya Bitcoin ve kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklayan yasanın ardından, Bakanlığın böyle bir karara imza atacak olması bir hayli şaşırtıcı.

Duma Finansal Piyasa Komitesi Başkanı Anatoli Aksakov, bekleyen kararı bir kripto paralar ile uzlaşmanın bir öncülü olarak nitelendirdi ve Mali Eylem Görev Gücü’nün(FATF)*; Rusya’nın bu yıl sonuna kadar Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinin dolaşımını düzenleyen bir tasarıyı kabul etmesini önerdiğini söyledi.

Moiseev üstüne bir de, Ekonomi Bakanlığı’nın, Rusya’nın kitle fonlaması*;  konusundaki yasalarının bir parçası olacak olan ilk kripto para teklifleri için ayrı bir yasayı da onayladığını açıkladı.

 Rusya Merkez Bankası Başkanı, ”Merkez Bankası’nın bir dijital para birimi kurma planı var, fakat bu yakın gelecekte öngörülmüyor.”

Rusya Kripto Para Bitcoin için Olumlu Düşünüyor

Mali Eylem Görev Gücü: Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu ya da FATF; 1989 yılında G-7 ülkeleri tarafından OECD bünyesinde kurulmuştur. FATF’nin kurulmasıyla bir anlamda karaparanın aklanmasıyla mücadeleye ilişkin tavsiyeler bütünü oluşturulmuştur.

Kitle Fonlaması: Yeni nesil bir yatırım ve fonlama sistemidir. Herhangi birinin bağış yapmasını ya da yatırımın; kendi gücü yettiği kadar bir bölümüne hisse ya da üretilecek ilk ürün karşılığı para vermesini sağlamak.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir; ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

  • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
  • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!    Bir önceki yazımız olan Bist 100 Endeksinde Düşüş Devam Ediyor: Hangi Hisseler Yükselişte? başlıklı makalemizde Bist, Devam ve Düşüş hakkında bilgiler verilmektedir.

    Recomended Posts

    Leave a Reply