Dünya Bankası’ndan Türkiye Açıklaması: 2021 Yılı Büyüme Tahminleri Yenilendi!


Avrupa ve Asya bölgesi büyüme tahminlerini yenileyen Dünya Bankası, Türkiye’nin 2020 yılında +%2 büyümesinden sonra 2021 yılı tahminini +%5’e yükseltirken, 2022 tahminini +%4.5 olarak belirtti.

Yapılan açıklamada Türkiye’nin bölgenin en büyük ekonomik güçlerden biri olduğuna yer verilerek beklenenden güçlü toparlanacağı düşünülüyor.

Ekonomi nasıl etkilenir?

2020 yılında pandemiye rağmen +%2 büyüme kaydeden ülkemiz, Ticari ve Turistik faaliyetlere ayrıcalıklar tanımış ve ekonomik büyüme için çabalar göstermişti. Öyle ki her yer kapalıyken tatil yerlerinin açık olduğunu görmek mümkündü. Etkileri biraz da olsa görünen bu anlayış sene sonunda +%2’lik büyüme kaydettirdi. Tabi bu sırada vakaların 3-10.000 aralığında seyrettiğini de söylememiz gerek. Şu an ise vakalar 40.000 civarında seyrediyor.

Ülkemiz dış politikada her ne kadar güçlü hareketlere adım atmaya çalışsa da, aynı şeyi iç politika için söylememiz pek mümkün olmuyor. Keza atılan bazı yanlış adımlar doları 8.40 seviyelerine yükseltmiş ve çoğu sektörde kur zammına neden olmuştu (bkz. Artan kur sonrası Otomobil-Teknolojik ürün zamları).

Umuyoruz ki gelecek zamanlarda doğru adımlar atılsın ve ülkemizin ekonomik güven endeksi artsın.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

  • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
  • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!    Bir önceki yazımız olan Haftasonu Kripto Para Dünyasında Hangi Gelişmeler Oldu? başlıklı makalemizde Dünyasında, Gelişmeler ve Haftasonu hakkında bilgiler verilmektedir.

    Recomended Posts

    Leave a Reply