Abhazya, Kripto Madenciliğini Cezalandırdıktan Sonra ‘Geçici Yasağı’ Uzattı!

Abhazya, Kripto Madenciliğini Cezalandırdıktan Sonra ‘Geçici Yasağı’ Uzattı!

“Güney Kafkasya’da kısmen tanınan bir devlet” olan Abhazya, bir süredir kripto topluluğundaki pek çok kişi arasında, özellikle de madenciler arasında popüler olmuştur. Ancak, bu duyguların yakında sona ereceği görülüyor.

31 Mart’taki bir parlamento toplantısında, kripto para birimi madenciliği faaliyetleri için sorumlulukların sertleştirilmesi konusu tartışıldı. Daha sonra, hazır bulunan milletvekilleri Abhazya Cumhuriyeti İdari Suçlar Kanunu’nda değişiklik yapılması yönünde oy kullandı.

Gürcistan’ın Rus işgali altındaki Abhazya bölgesinin fiili İçişleri Bakanlığı, 31 Mart’ta İdari Suçlar Kanunu’nda değişiklik yapmayı amaçlayan bir yasa tasarısını açıkladı. Buna karşılık olarak, hükümet kripto para madenciliği faaliyetlerinin yasaklanma süresini 31 Mart 2022’ye kadar uzattı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yukarıda bahsedilen yasak, Bitcoin madencilerinin suçlandığı bölgedeki akut enerji krizinin ardından geldi.

Yeni kabul edilen düzenlemelere göre, suçun derecesine bağlı olarak hapis cezası dahil farklı cezalar getirilmiştir. Örneğin;

“Büyük ölçekte kripto para madenciliği amacıyla elektrik şebekelerine bağlanmak, 1 ila 3 yıl hapis cezasına çarptırılacak.”

Daha ileri olan diğer ceza açıklaması ise şu şekilde;

“Resmi görevini kullanan bir kişinin işlediği aynı eylem, bir yıldan iki yıla kadar belirli görevlerde bulunma veya belirli faaliyetlerde bulunma hakkından mahrum bırakılsın veya bulunmasın, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Anlaşılır bir şekilde, birçok yerli kripto meraklısı bu yasakla ilgili hayal kırıklığını dile getirdi. Son birkaç yılda Abhazya, bölge ekonomi bakanlığından yapılan tahminlere göre, her biri büyük miktarda enerjiye ihtiyaç duyan en az 625 yeni kripto çiftliği gördü. Hatta eyaletin elektrik kuruluşu Chernomorenergo RUE, Facebook sayfasında da aynı konuda bir açıklama yaptı;

“Chernomorenergo, 1.800 hanenin elektrik tüketimine eşit olduğu iddia edilen toplam 8.950 kilowatt-saat (kWh) kapasiteli 15 tesisin elektriğini kesecek. Kesintiler, belirli abone kategorileri tarafından elektrik tüketimini sınırlamak için bir dizi geçici önlemin bir parçası olarak yapıldı.”

Hükümet ilk olarak 2018’deki tüm faaliyetlerini dizginlemeye çalıştı, ancak kripto madenciliği için kullanılan donanımın ithalatı yasal kaldığı için bir yasağın pek etkisi olmadı, Ekonomi Bakanı Christina Ozgan Eylül ayında bir açıklamada bulundu. Hükümet, Eylül ayında kripto para birimi madenciliği yasağını kaldırdı ve madencilerden bunun yerine daha yüksek elektrik ücretleri kaydetmelerini ve ödemelerini istedi. Bu, yükselen Bitcoin fiyatlarının yanı sıra birçok kişiyi kripto acelesine katılmaya itti.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 58,996.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Bir önceki yazımız olan Singapur, Vatandaşları Kripto Platformlarının Kullanımına Karşı Uyardı! başlıklı makalemizde Karşı, Kripto ve Kullanımına hakkında bilgiler verilmektedir.

Recomended Posts

Leave a Reply