Instagram’dan Para Kazanma Yöntemleri

Instagram’dan Para Kazanmanın 5 En İyi Yöntemleri

Instagram’dan Para Kazanma Yöntemleri hepimiz dünyayı dolaşmamızı ve lezzetli yemekler yememizi sağlayacak sponsorlu anlaşmalar yapacak bir sonraki influencer olmak istiyoruz ama hesabınızın ne zaman tam olarak para kazanmaya hazır hale geldiğini anlamak zordur.

Instagram’dan para kazanmanın 5 en iyi yöntemi hesabınızı dikkate almak için kullanıcıların ve markaların baktığı ilk şey takipçi sayınızdır çünkü takipçi sayınız gözler önünde ve herkes kolaylıkla görebilir. Böyle olsa bile para kazanmanız için şu kadar takipçiye sahip olmanız gerekiyor diyemiyoruz. Bugün ben de sizlere takipçi kitlenizi artırmanın ve ne zaman para kazanmaya başlamanız gerektiğini anlatacağım.

1.Instagram’dan ne kadar para kazanabilirsiniz?

Instagram’dan para kazanmaya çalışan herkesin kafasında bu soru vardır ama bu soruya hızlı ve kesin şekilde cevap vermek zor. Kullanıcıların Instagram’da gönderi paylaşarak para kazanmasını etkileyen pek çok etmen vardır. Bu etmenlere örnek olarak hesabınızın temasını, para kazanma şeklinizi, gönderilerinizin kalitesini, takipçi sayısını ve daha pek çok şeyi verebiliriz.

Influencer’lar Instagram’dan en çok sponsorlu gönderiler paylaşarak para kazanıyor. Markalarla çalışırken kendi fiyatlarını kendileri belirledikleri için elde edilen gelir bile kişiden kişiye göre değişiyor

Örneğin, influencer ve sponsorlu gönderi dünyasına yeni adım atan bir kişi gönderi başına 25 – 50 $ alabilirken, 30 – 80 bin takipçiye ulaşmış isimlerse gönderi başına yüzlerce dolar alabiliyor. Influencer’lar 100 bin takipçiyi aştığında sadece bir gönderi için 1.000 $ almaya başlayabiliyor. Örneğin, 283 bin takipçisi olan Sam Ushiro, gönderi başına 1.500 $ alıyor. 107 milyon takipçisi olan Kim Kardashian West gibi ünlü isimlerin sponsorlu bir gönderi paylaşmak için 500.000 $’dan fazla para kazanabileceğini söylememe gerek yok herhalde.

Çeşitli markalarla çalışan influencer‘ların yaptıkları sponsorlu paylaşımlardan aldıkları ücretleri görünce insan, sadece Instagram’dan gönderi paylaşarak geçinebileceğini düşünmeye başlıyor.

2. Instagram’da kaç takipçiden sonra para kazanılıyor?

Malesef instagram’da para kazanmayı aktif etme butonu bulunmuyor. Bu yüzden “İnstagram kaç takipçiden sonra para veriyor? ” sorusunun tek bir cevabı bulunmuyor. Bu soruyu kısaca şu şekilde cevaplayabiliriz:

Markalar çalışmak için influencer araştırması yaparken pazarlama bütçelerinin etkili bir şekilde kullanacak kişiler arar. Markaların aradığı şey takipçilerinizle olan ilişkinizdir. Takipçi sayınız önemli değil çünkü takipçilerinizle ne kadar yakınsanız o kadar çok ürün tanıtabilir ve satış yapabilirsiniz. Markalar ayrıca takipçi sayınızın ve takipçilerinizle olan etkileşimin hesabınızın temasıyla ve gönderilerinizin kaliteleriyle uyuşup uyuşmadığına da bakar.

3.Takipçilerinizle etkileşiminiz çok önemlidir

İnstagram’dan Para Kazanmak istiyorsanız 1.000 ile 1 milyon arasında takipçi kitlesine sahip olsanız da onlarla olan etkileşiminiz her şeyden önemlidir. Takipçileriniz görmüyor ya da sizinle etkileşime girmiyorsa içerik paylaşmanın hiçbir anlamı yoktur.

Örneğin, 100 $’ınız olduğunu ve daha çok para kazanmak istediğinizi düşünün. Yüz binlerce potansiyel satın alıcıya sahip bir kişiye yatırım yaptınız ama bu takipçilerin sadece yaklaşık yüz tanesinin gönderileri takip ettiğini fark ettiniz. Bu durumda 100$’ınızı birkaç bin takipçisi olan ama hepsinin gönderileri takip ettiği kişiye yatırmak istersiniz.

Instagram’dan para kazanmanın en önemli etkeni takipçi sayısı değildir. Takipçilerinizle etkileşiminizin yüksek olmasıdır. Etkileşim oranınız belli başlı gönderilerin aldığı beğeni ve yorum sayısının toplam gönderi sayısına ve takipçilere bölünüp 100’le çarpılmasıyla elde edilir.

Etkileşim oranınız yüksek olması takipçilerinizin gönderilerinizi takip edip dikkate alması anlamına gelir. Size yatırım yapacaklardır çünkü bu yatırımın sonucunda takipçileriniz onlardan alışveriş yapacaktır.

4.Tutkunuz oldukça önemlidir

Her 10 insandan 7’sinin satın almak için sosyal medyaya ve neredeyse yarısının da influencer’ların yorumlarına güvendiğini biliyor muydunuz? Tavsiye almak isteyen bir sürü insan var ve sizin tavsiyelerinizi de seve seve dinleyeceklerdir. Herhangi bir konuya tutku duyuyor ve bu konuda bilgiliyseniz sevdiğiniz markaların ve ürünlerin reklamını yaparak para kazanabilirsiniz.

Instagramda para kazandıran en popüler konular arasında sağlık/fitnes, seyahat, moda, güzellik, iş, finans, lüks ve yaşam biçimi yer alıyor. Bu konularda paylaşım yapan kullanıcılar çeşitli markalarla çalışıyor, farklı konularda içerik üretiyor ve Instagram hesaplarını başarılı bir şekilde paraya çeviriyor.

Örneğin, Huda Kattan. Instagram’da güzellikle ilgili paylaşımlar yaparak sektöre adım atan Kattan’ın şu anda 2 milyondan fazla takipçisi var ve yakın zamanda makyaj malzemeleri markasını kurdu. Kişisel antrenör olarak gönderiler paylaşan Kayla Itsines’in de şu anda 7 milyon takipçisi var ve sağlıklı vücuda sahip olmak için paylaştığı tavsiyleri milyonlarca insan takip ediyor.

Bazı konuların sınırları kesindir ve sponsorlu gönderiler paylaşmak için çok fazla takipçiye sahip olmanız da gerekmez. Örneğin; “yemek” yerine “hamburger” paylaşımları yapabilir ya da “güzellik” yerine “sivilceyle başa çıkmanın yollarına” yoğunlaşabilirsiniz.

Her geçen gün daha fazla marka influencer’larla çalışmaya karar veriyor çünkü bu insanların takipçi kitleleriyle olan etkileşimi oldukça yüksek.

5.Kendinizi sponsorlu gönderilerle sınırlamayın

Markalarla iş birliği yapmak her zaman Instagram’dan para kazanmanın tek yolu değildir. Markalarla sponsorlu gönderiler aracılığıyla çalışmanın yanı sıra Instagramdan gelir elde etmek için satış ortaklığını da deneyebilirsiniz. Satış ortaklığında bir marka, sizin öneriniz üzerine bir kişinin o ürünü satın almasından sonra size para öder. Satış ortaklığı yaptığınızda markalar, tavsiyenizin ne kadar satış yaptırdığını ölçer ve takipçileriniz satın aldığında elde edilen karın belli bir kısmını size öder.

Bu şekilde ürün satmak, ürünün linkini ya da kodunu paylaştığınız sürece ürün önermek kadar kolaydır. Bu işe kullandığınız ve önerdiğiniz ürünlerden başlayabilirsiniz ya da bu ürünlerin parçası olacağınız satış ortaklığı ağında yer alıp almadığını araştırabilirsiniz.

Aklınıza gelebilecek her konuda katılabileceğiniz yüz binlerce farklı satış ortaklığı programı mevcut. Bu sektöre yeni adım attığınızda katılabileceğiniz en iyi satış ortaklığı programları arasında Amazon Associates, Linkshare, Sharesale ve Commission Junction yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Freelance Olarak Nasıl Websitelerinden Para Kazanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Categories: Genel Kategori

Recomended Posts

Leave a Reply